а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

габер

мн. габри
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 25372
Вид дрво со жилести и назабени лисја, со мазна сива кора и бела срцевина што се користи за изработка на музички инструменти и други предмети.
Латински: Carpinus betulus Англиски: hornbeam Албански: shkozë
Употреба: Ботаника
Примери:
Тие цели недели ги копаа длабоките корење на буките и габрите.
Изведенки
габерче ср.
габерчиња
дем.