а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

зааби

заабат
Вид збор: Глагол, свршен
1. Почне да аби нешто.
Англиски: blunt Албански: filloj të harxhohet
Примери:
Тој ја зааби секирата со сечењето на едно големо стебло.
2. (се зааби) Станува тап, истрошен.
Англиски: blunt Албански: topitet, harxhohet
Примери:
Поради неумешно сечење пилата се зааби.
Изведенки
заабува несв.
(се) заабуваат