а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

забае

забаат; забај, забајте; забајав, забајаа; забајал; забајан; (ќе) забаев, (ќе) забаеја; (ќе) забаел; забаен
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 37829
1. Почне да бае.
Англиски: charm Албански: bëj magji
Примери:
Само што забаја бабата, детето ги отвори очите.
2. Побае некому малку, набрзина.
Англиски: charm Албански: bëj magji
Примери:
Се доближи до жената и ѝ забаја нешто.
3. Изврши баење некому.
Англиски: charm Албански: fall
Примери:
Прати нишан да ѝ забајат.