а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

кабадаија

мн. кабадаии
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 40554
1. заменик на дахијата
Албански: kabadahi
Употреба: Историја
2. напернат, вообразен човек
Англиски: ruffian Турски: kabadayı Албански: njeri kryelartë
Употреба: Разговорно
Изведенки
кабадаиски прид.
кабадаискиот