Ретко - категорија

за повеќе

Вид збор: Сврзник
За образување исказни реченици.

заколне повеќе

заколнат
Вид збор: Глагол, свршен
Почне да колне, да проколнува.
Англиски: curse Албански: mallkoj

замоли повеќе

Види и: моли (несв.)
замолат
Вид збор: Глагол, свршен
(се замоли) се моли
Англиски: beg Албански: lutem, lyp

заплени повеќе

запленат
Вид збор: Глагол, свршен
Земе како плен, зароби некого.
Англиски: capture Албански: pushton

започне повеќе

започнат
Вид збор: Глагол, свршен
(се започне) почне
Англиски: begin Албански: filloj

засолн повеќе

Види и: засолниште (ср.)
(едн.)
Вид збор: Именка, машки род
засолниште

збит повеќе

Види и: збиен (прид.)
збитиот
Вид збор: Придавка
стегнат, згуснат

збуни повеќе

збунат
Вид збор: Глагол, свршен
Предизвика буна.
Англиски: incite Албански: rebeloj, ngrit
(се збуни) Дојде до побуна.
Англиски: revolt Албански: rebeloj, ngrit

зготви повеќе

зготват
Вид збор: Глагол, свршен
Направи, подготви нешто.
Англиски: prepare Албански: përgatit

здравен повеќе

Види и: здравствен (прид.)
здравниот
Вид збор: Придавка
здравствен

земен повеќе

земни
Вид збор: Придавка
Што се однесува на планетата Земја.
Англиски: earthen

зловесница повеќе

мн. зловесници
Вид збор: Именка, женски род
Таа што навестува зло.

зловестен повеќе

зловесниот
Вид збор: Придавка
Што навестува зло.

злотвор повеќе

Види и: злосторник (м.)
мн. злотвори
Вид збор: Именка, машки род
злосторник
Англиски: criminal

злотворен повеќе

злотворниот
Вид збор: Придавка
злосторнички
Англиски: criminal
а - г - д - ж - з - и - ј - к - л - м - н - о - п - р - с - т - ф - х - ц - ч