а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

Њујорк

Вид збор: Име
Ранг: 2102
Град и сојузна држава во САД.
Англиски: New York Албански: Nju Jork
Употреба: Географија
Примери:
Седиштето на Обединетите нации во Њујорк.
Изведенки
1. њујорчанец м.
мн. њујорчани
2. њујорчанка ж.
мн. њујорчанки
3. њујоршки прид.
њујоршкиот