а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

Павловден

(едн.)
Вид збор: Именка, машки род
Христијански празник на 13 јули, што следи веднаш по Петровден.
Употреба: Црковен термин
Примери:
Според народните обичаи на Петровден и на Павловден не смее да се вршат важни земјоделски работи.