а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

аби

абат; абел
Вид збор: Глагол, несвршен
Ранг: 28427
1. Троши со употреба.
Англиски: wear out Албански: hahet, soset
Примери:
Со лошо возење бргу ги абиш сопирачките.
2. Намалува острина, прави нешто да биде тапо.
Англиски: blunt Албански: topit
Примери:
Не аби го ножот.
3. (се аби) Се троши со употреба.
Англиски: wear out Албански: hahet, harxhohet
Примери:
Бргу се абат гумите по овие патишта.
4. (се аби) Станува тап.
Англиски: blunt Албански: topit
Примери:
Овој нож се аби.
По долготрајна употреба сечилата се абат.