а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

бабајко

мн. бабајковци
Вид збор: Именка, машки род
татко
Англиски: daddy
Употреба: Архаизам , Хипокористика
Примери:
Доведи му ти невеста, нека работат обата како ние што му работиме на бабајкати ...