а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

бабне

бабне, бабнат; бабни, бабнете; бабнав, бабнаа; бабнал; бабнат; (ќе) бабнев, (ќе) бабнеа; (ќе) бабнел
Вид збор: Глагол, свршен
1. Силно удри.
Англиски: bang Албански: përplasë, godas fort
Примери:
Двете експлозии бабнаа одеднаш.
2. Набрекнува жила.
Англиски: swell Албански: fryej
Примери:
Жилите бабнеа, значи човекот е жив.