а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

баботало

мн. баботала
Вид збор: Именка, среден род
Тој што баботи, што зборува постојано и гласно.
Англиски: blabber
Употреба: Разговорно
Примери:
Престани, баботало!