а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

бадијала

Вид збор: Прилог
Ранг: 6394
Често во состав: за бадијала; бесплатно, под цена, залудно, напразно, попусто, без корист.
Англиски: for nothing Турски: bedava
Примери:
Бадијала ги даде.
Не давам пари бадијала.
Зборува за бадијала.
Цел ден чека за бадијала.
Изрази
Бадијала го јаде лебот - е бескорисен.
Бадијала работи - бадијала не седи.