а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

вагабонт

мн. вагабонти
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 22937
скитник, безделник, мангуп
Англиски: vagabond Француски: vagabond
Примери:
Се плашеше да не ме нападнат чапкани, вагабонти.
Изведенки
вагабонтски прид.
вагабонтскиот