а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

габа

мн. габи
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 16592
Организам сличен на ниско растение без листови, со кусо стебло и врв во форма на шапка.
Латински: Fungus Англиски: fungus
Употреба: Ботаника
Примери:
отровна габа
габа за јадење
супа од габи