а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

габеров

габерови
Вид збор: Придавка
Ранг: 35292
Што потекнува од габер, што е составено од габер.
Албански: shkoze
Употреба: Ботаника
Примери:
Габерово дрво.
Габерова шума.
Изведенки
габров прид.
габрови; габрова