а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

гаваз

мн. гавази
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 5401
1. Личен чувар на лице на висока позиција или дипломат.
Англиски: bodyguard Турски: kavas Албански: truproje
Употреба: Архаизам
Примери:
Дојде бегот со двајца гавази за да го заплашува народот.
2. стражар, чувар
Англиски: guard Албански: rojë, mbrojtës
Употреба: Архаизам
Примери:
Гавазите стоеја пред кафеаната.
Изведенки
гавазин м.
мн. гавази