а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

господин

(вок.) господине
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 558
1. За именување, како назив со име на лице (машко).
Англиски: Sir Албански: zoti
Примери:
господин Николовски
г. Николовски
2. За конвенционално обраќање.
Англиски: mister Албански: zotni
Примери:
господине судија
господине претседателе
3. Господин човек - добро воспитан, пристоен, со добро однесување.
Англиски: gentleman Албански: zotni