а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

евентуален

евентуалниот
Вид збор: Придавка
Ранг: 8121
Можен, потенцијален, веројатен.
Англиски: possible
Примери:
Евентуалниот напад би ги загрозил сите.
Изведенки
евентуалност ж.