а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

ем

Вид збор: Сврзник
Ранг: 1454
1. Составен, копулативен; и, притоа.
Англиски: and Турски: hem
Употреба: Разговорно
Примери:
Патот беше долг ем тежок.
2. Разделен, повторен; и...и.
Англиски: either
Употреба: Разговорно
Примери:
Таа ем е лоша ем е грда.
Ем сакам да го видам, ем се плашам од него.