а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

жабра

мн. жабри
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 24701
(обично во мн.) Органи за дишење кај рибите и кај некои други видови водни животни.
Англиски: gill Албански: verzë
Употреба: Зоологија
Примери:
Рибите дишат на жабри.