а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

жабуњоса

жабуњосаат
Вид збор: Глагол, свршен
Стане жабурлив, се покрие со жабурнак.
Примери:
Водата ги жабуњоса камењата.
Изведенки
1. жабуњосува несв.
жабуњосуваат
2. жабуњосување ср.
глаг. им.