а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

заапе

заапат; заапи, заапете; заапав, заапаа; заапал; заапан; (ќе) заапев, (ќе) заапеа; (ќе) заапел
Вид збор: Глагол, свршен
1. Почне да апе.
Англиски: bite Албански: filloj të kafshoj
Примери:
Децата заапаа од лебот.
Кучето го заапа за ногавиците.
2. (се заапе) се апе
Англиски: bite Албански: kafshohet
Примери:
Кучето се заапа по опашката.
Изведенки
1. заапува несв.
(се) заапуваат
2. заапување ср.
глаг. им.