а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

заарни

(се) заарнат
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 48125
1. Се зближи со некого, се спријатели.
Англиски: befriend Албански: shoqërues
Употреба: Разговорно
Примери:
Тие беа скарани, ама сега се заарнија.
2. Ми (ти, му...) заарни.
Англиски: feel good Албански: ndjehet mirë
Употреба: Разговорно
3. (се заарни) Стане некому нешто зрно, пријатно.
Англиски: enjoy Албански: shijoj
Употреба: Разговорно
Примери:
Нему му се заарни животот на село.
Манџата ми се заарни, та сета сум ја исркал.
Изведенки
заарнува несв.
(се) заарнуваат