а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

заарчи

заарчат
Вид збор: Глагол, свршен
1. Почне да арчи.
Англиски: spend Албански: harxhoj
Употреба: Економија , Разговорно
Примери:
Заарчи од парите уште пред да ги донесе дома.
2. (се заарчи) се троши
Англиски: spend Албански: harxhoj
Употреба: Економија
Примери:
Стоката во дуќанот се заарчи уште од првиот ден.
Изведенки
заарчува несв.
(се) заарчуваат