а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

забавник

мн. забавници
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 30598
Назив за разни публикации (списание, весник) што имаат забавен карактер.
Англиски: magazine
Примери:
Редовно го читам неделниот Забавник за млади.