а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

забавно

Вид збор: Прилог
Ранг: 6665
1. Прави нешто на интересен начин.
Англиски: entertainig
Примери:
Раскажуваше многу забавно.
2. Станува забавно.
Англиски: entertainig
Употреба: Безлично
Примери:
Овде му беше забавно.