а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

забавувач

мн. забавувачи
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 21238
Лице што забавува, разонодува некого.
Англиски: entertainer
Примери:
Работеше како пејач и забавувач на дами во летувалиштата.
Изведенки
забавувачка ж.
мн. забавувачки