а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

иванденски

иванденскиот
Вид збор: Придавка
Што е во врска со Иванден.
Употреба: Црковен термин
Примери:
Иванденски петок - петокот пред Иванден.
(бот.) Иванденско цвеќе - Salvia sclavia.
Изведенки
јановденски прид.
јановденскиот