а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

иверица

мн. иверици
Вид збор: Именка, женски род
Табла, штица добиена со пресување од лепило и иситнето дрво, иверки.
Англиски: particle board
Употреба: Архитектура и градба