а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

иглолистен

иглолисни
Вид збор: Придавка
Ранг: 31388
За зимзелено растение - што има лист во форма на игла.
Англиски: coniferous Албански: halorë
Употреба: Ботаника
Примери:
иглолисно дрво, иглолисна шума