а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

кабардиса

кабардисаат
Вид збор: Глагол, свршен
Нарасне, набабри, се надуе, го зголеми обемот (најчесто при ферментација).
Англиски: swell Турски: kabarmak
Употреба: Разговорно
Примери:
Му кабардисаа рацете од лопатата.
Тестото кабардиса.
Изведенки
кабардисува несв.
кабардисуваат