а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

кабелски

Види и: кабел (м.)
кабелскиот
Вид збор: Придавка
Ранг: 29768
Што се однесува на кабел.
Употреба: Технологија
Примери:
кабелска мрежа
кабелска телевизија
Изрази
Кабелска телевизија - телевизија што преку специјални кабли дистрибуира програми до определен број претплатници.