а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

каде

Вид збор: Предлог
Ранг: 1537
1. Определба за место.
Англиски: where
Употреба: Дијалектен збор
Примери:
Го нашле каде црквата и го врзале.
Каде вас има убави моми.
2. Приближно време.
Англиски: about
Употреба: Дијалектен збор
Примери:
Каде полноќ почнаа да излегуваат еден по еден.