а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

лаана

мн. лаани
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 48065
зелка
Англиски: cabbage Турски: lahana Албански: lakër
Употреба: Дијалектен збор , Гастрономија