а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

лабави

лабават
Вид збор: Глагол, несвршен
Прави нешто да биде лабаво.
Англиски: loosen
Примери:
Неколку пати го лабавеше јажето, но cе уште беше затегнато.
Изведенки
лабавење ср.
глаг. им.