а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

лавка

лавкаат
Вид збор: Глагол, несвршен
лае
Англиски: bark
Употреба: Деминутив
Примери:
Кучето лавкаше меѓу дабјето.
Изведенки
лавкање ср.
глаг. им.