а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

лавор

мн. лаври
Вид збор: Именка, машки род
Вечно зелено дрво со мирисливи листови што се употребуваат како зачин.
Латински: Laurus nobilis Англиски: laurel Албански: dafinë
Употреба: Ботаника , Гастрономија