а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

мава

маваат
Вид збор: Глагол, несвршен
Ранг: 4392
1. Удира, шепа некого или нешто.
Англиски: beat Албански: godas, rrah
Примери:
Човекот со тупаници го маваше крадецот.
2. (се мава) Се удира, се тепа.
Англиски: fight Албански: përleshem, rrihem
Примери:
Децата безмилосно се маваа.
Изведенки
мавање ср.
глаг. им.
Пример: Големо мавање сторија.