а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

мавтање

мавтањето
Вид збор: Именка, среден род
Ранг: 16921
(глаг. им.) мавта
Англиски: wave
Примери:
Се чу мавтање на крила.
Откај брегот слушаме свиркање и мавтање со раце.