а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

магаза

мн. магази
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 20500
1. магацин
Англиски: warehouse Турски: mağaza Албански: depo
Употреба: Архаизам
2. продавница, дуќан
Англиски: shop Албански: shitore, dyqan
Употреба: Архаизам
Примери:
Купуваше брашно од селската магаза.