а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

магаре

мн. магариња
Вид збор: Именка, среден род
Ранг: 1464
1. Домашно товарно животно, слично но помало од коњ, со долги уши.
Латински: Equus аѕinus Англиски: donkey Албански: gomar
Примери:
Дрвата ги носеше магарето.
2. Тврдоглав, неразбран човек.
Англиски: jackass
Употреба: Груб збор , Преносно значење
Примери:
Магаре едно!
Изрази
Слезе од коњ на магаре - отиде на полошо.
Магарето го викаат па свадба да носи вода - не го почитуваат, не е во ист ранг со останатите.
Не умри магаре до зелена трева - залудно се надева на нешто.
Изведенки
1. магаренце ср.
мн. магаренца
дем.
Пример: Кусо магаренце секогаш прленце.
2. магариште ср.
мн. магаришта
аугм.