а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

магарица

мн. магарици
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 15713
1. магаре
Англиски: donkey Албански: kambzë, gomaricë
Употреба: Зоологија
2. Долга магарица - вид детска игра.
Примери:
Неколку деца се наведнуваат едно зад друго, со главите меѓу нозете на детето што е пред нив, а другите деца, едно по едно, им скокаат одозгора играјќи долга магарица.