а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

макар

Вид збор: Сврзник
Ранг: 5512
За иcкажување целосна решеност за извршување некое дејство, поретко самостојно со значење дури и да.
Англиски: even
Примери:
Макар умрел, неа веќе нема да ја погледнам.
Јас ќе си купам мотор макар и да ги дадам сите пари.