а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

набабне

набабнат; набабни, набабнете; набабнав, набабнаа; набабнал; набабнат; (ќе) набабнев, (ќе) набабнеа; (ќе) набабнел
Вид збор: Глагол, свршен
1. Нарасне, набабри од влага, од сок и сл.
Англиски: swell Албански: bymehet, ënjet
Примери:
Земјата е набабната од дождот.
Пупките на јоргованот веќе беа набабнале.
2. набрекне, се прошири
Англиски: swell Албански: hapet, ënjet
Примери:
Вените му набабнале.
набабнати гради
Изведенки
набабнува несв.
набабнуваат