а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

набавувач

мн. набавувачи
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 41708
1. Тој што набавува.
Англиски: supplier Албански: furnizues
2. Лице што е задолжено да набавува, да врши набавки (во фирма, во стоковна куќа).
Англиски: supplier Албански: furnizues
Употреба: Економија