а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

набае

набаам, набаат; набај, набајте; набајав, набајаа; набајал; набајан; (ќе) набаев, (ќе) набаеја; (ќе) набаел; набаен
Вид збор: Глагол, свршен
1. Забае доволно.
Албански: çel fall
2. Накаже многу, сѐ и сешто, изналаже.
Примери:
Ама изнабаја, кој ќе ти верува.