а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

набеда

мн. набеди
Вид збор: Именка, женски род
Неправедно обвинување.
Англиски: slander
Примери:
Сите набеди ги отфрлам.
Тоа за него беше тешка набеда.