а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

обвинителство

(едн.) обвинителството
Вид збор: Именка, среден род
Ранг: 24255
Државен орган што има должност да ја заштитува и контролира исправноста на работата на сите државни органи и организации и да ги гони извршителите на кривични дела.
Англиски: state attorney
Употреба: Правда
Примери:
јавно обвинителство