а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

обвинувач

мн. обвинувачи
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 51939
Тој што обвинува некого.
Англиски: accuser
Употреба: Разговорно
Примери:
Лажен обвинувач.