а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

образец

мн. обрасци
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 5265
1. Тоа што служи како пример, модел за да се добие претстава како да биде направено нешто, како да изгледа нешто.
Англиски: specimen Албански: model, formular
Примери:
Работа по образец.
естетски образец
обрасци за писма
2. Отпечатен текст во кој треба да се внесат определени податоци.
Англиски: form Албански: formular
Примери:
образец за евиденција
царински обрасци